Vítejte na stránkách poradenské a servisní společnosti EnviPOn.

Ruské ropovody jsou jako cedník, úniky černého zlata ohrožují Arktidu

O katastrofě vrtné plošiny BP, která znečistila Mexický záliv, věděl celý svět. Americký prezident Barack Obama zmobilizoval armádu, USA přijaly mimořádná opatření. K srovnatelným únikům ropy dochází v Rusku neustále a nikoho to nezajímá, varuje zpráva Greenpeace.

Ruské ropovody jsou jeden velký cedník. Jen podle oficiálních statistik je každý rok hlášeno dvacet tisíc havárií na hlavních ropovodech. Ve skutečnosti je jich mnohem více. Podle statistik těží Rusko více ropy než Saúdská Arábie, ale k zákazníkům se dostane daleko méně, uvádí francouzský deník La Tribune.

"V žádné zemi světa nedochází k haváriím potrubí tak často jako v Rusku," tvrdí zpráva Greenpeace. Rusko je v tomto směru dokonce i před Nigérií, kde navrtávání ropovodů a odčerpávání ropy vesničany patří k národním sportům. V Rusku jsou podle ochranářské organizace hlavní důvody korupce, nedostatečná kontrola a krádeže ropy ve velkém.

Úniky ropy představují podle Greenpeace největší problém pro ruskou přírodu. "Jen do arktických vod unikne v Rusku každoročně kolem 300 tisíc tun ropy," uvádí zpráva ekologické organizace. To jsou pro představu ruské dodávky pro Českou republiku na téměř jeden celý měsíc.

Podle Greenpeace je to o to více alarmující, že Rusko chystá v příštích letech expanzi těžby do arktických vod. V Rusku podle aktivistů nefunguje žádný systém, který by ropné společnosti donutil dodržovat alespoň základní ekologické normy.

EnviPOn - sídlo firmy

Korytná 47
Praha 10, 100 00

Tel: 734 619 433
Email: kancelar@envipon.cz


mapka